Jak vybrat lyže – běžecké vázání, boty, hole

Autor: Radek Uhlíř | Zdrojový článek

Co všechno se dozvíme?

Vázání

Každý účastník lyžařského kurzu určitě s nostalgií vzpomíná na to krásné, široké vázání. Stačí lehkou silou zamáčknout botu na připravené trny, a pokud se zrovna neodlepí špička, tak i dojede. Při sjezdu se pak občas ocitá bota mimo výseč, ale to nevadí, aspoň ve stopě plní roli pluhu. Každý za vámi jedoucí běžkař to jistě ocení. Pro pamětníky známý typ „75“ už opravdu nefrčí, natožpak jeho starší a ještě širší předchůdci.

Dnes technologie naštěstí pokročily, a tak se setkáváme s vázáním s hrazdičkou vpředu. Podélné výstupky pak celé zapadají do vodicí drážky v botě, a tím umožňují vynikající kontrolu nad lyží. V současnosti existují dva rovnocenné konkurenční systémy NNN od Rottefelly a SNS od Salomonu. Ten šel v olympijské sezóně ještě dále a hitem Turína 2006 byl dvojhrazdičkový systém pilot (klasická varianta), který ale míří spíše do závodní sféry. U Rottefelly také nespí, a tak v loňské sezóně byl představen systém NIS – vázání se jednoduše nacvakne do připravené destičky na konkrétních modelech lyží, a tím šetří čas, vrtání při montáži a údajně zlepšuje kontrolu nad lyží. Na rozdíl od závodního Pilota se s tímto systémem setkáme daleko častěji.

Každá z firem pak nabízí základní univerzální model a několik vyšších určených pro konkrétní styl – bruslení, klasika. V jejich portfoliu se nachází i juniorské modely vybavené měkčím flexorem (guma před špičkou). Ze všech těchto modelů pak můžeme vybírat. Jestli SNS nebo NNN, to už nechám na Vás.

U vázání ještě nesmím zapomenout na ryze český vynález počátku devadesátých let, tedy doby, kdy spatřilo světlo světa NNN. Česká kopie s „přepilovanou“ hrazdičkou, nazvaná BRN, má úžasnou tendenci se vylamovat a nejednomu běžkaři se při vyslovení této zkratky vybavují chmurné vzpomínky na krásný pěší výlet po zasněžených hřebenech.

Boty

Výběrem vázání jsou pak určeny i boty nebo naopak. Mezi hlavní výrobce pro NNN patří Alpina, Madshus, Rossignol. Typ SNS pak povětšinou produkuje Atomic, Salomon, či Fischer. Samotné boty můžeme rozdělit do několika skupin – ty bývají u obou typů podobné. Nejlevnější kategorie turistických většinou neobsahuje žádné velké speciality. Pro většinu lyžařů představují dostačující podporu pro jejich výkon. Naproti tomu sportovnější závodní bývají rozděleny na klasické, kombinované a bruslařské. Vysoké skateové se vyznačují robustní oporou kotníku, kdy často bývá na botě plastový krunýř. V některých případech ho lze odnímat a boty se tak stávají částečně univerzálními. Oproti turistickým však nejsou příliš zateplené a hůře snášejí rochnění v závějích.

Hole

Další nezbytnou součást výzbroje každého běžkaře tvoří hole. Za nejdůležitější parametr musíme samozřejmě považovat jejich délku. Ta se liší v případě klasických a bruslařských. Zatímco klasik si vystačí s holemi po ramena, bruslař ocení kousky sahající mu do úrovně očí. Silovější typy běžkařů, kupříkladu typ „kanoista“, preferují o chlup delší hole tak, aby mohli lépe využít síly rukou. Ale nezapomínejme: Všechno má své limity.

Co se typů holí týče, tak je můžeme rozlišit podle použitých materiálů. Nejlevnější laminátové ve většině běžkařů asociují povedené lžičky z NDR z Pelíšků. Kdo někdy viděl roztřepenou hůl, ten už tuší z čeho byla. Střední třída je tvořena především těmi hliníkovými, či z jiných podobných slitin. Ty znamenají ideální volbu pro většinu lyžařů. Profesionálové pak raději sáhnou po ultralehkých, ultrakřehkých a ultradrahých karbonových.

Pozlátko, které nemusí být, ale potěší, je pak tvořeno vylepšenými poutky kolem celé ruky, korkovou rukojetí, či odolnými košíčky.

Orientační cenové relace

V následující tabulce naleznete přibližný přehled cen běžek ke konci roku 2010.

    cena
lyže turistické 1000 – 2500
  sportovní 1500 – 5000
  závodní 4000 a více
vázání NNN, SNS 800 – 1500
hole   400 a více
boty   1200 a více

V obchodech pak můžeme narazit na různé komplety, akce, či výprodeje loňských modelů, které ušetří nejednu korunu.

Pro sportovnější ježdění úplně postačí kombinace za 4500 Kč (lyže 1700 + vázání 800 + hole 500 + boty 1500). Pokud disponujeme při výběru vyšší částkou, tak v první řadě doporučuji připlatit za samotné lyže.

Kde nakupovat?

Specializovaných prodejen s běžkařskými potřebami není mnoho. Přesto nějaké najdeme a zde nabízíme tři naše prověřené tipy:

Co říci na závěr?

Snad jen: „Teď už víme skoro vše, změřit, zvážit a hurá vybírat do obchodů.“